EÚ uvalila sankcie na vodcov prevratu v Guinei-Bissau

Brusel 3. mája (TASR) – Diplomati Európskej únie (EÚ) rozhodli dnes o uvalení sankcií voči šiestim osobám v Guinei-Bissau, ktoré boli priamo zapojené do nedávneho vojenského prevratu v tejto africkej krajine.

"Dnešné opatrenia sú zamerané na vodcov vojenského prevratu v Guinei-Bissau. EÚ rezolútne odsudzuje túto udalosť a požaduje, aby bol okamžite nastolený predošlý ústavný poriadok," vyhlásila dnes v stanovisku pre médiá šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

Reštriktívne opatrenia diplomatov EÚ sa týkajú zákazu vycestovania do priestoru únie a zmrazenia účtov v zahraničí pre šesticu guinejsko-bissauských občanov, ktorí boli podľa zdrojov EÚ priamo zodpovední za prípravu a organizovanie vojenského prevratu. Podľa stanoviska EÚ sú tieto osoby hrozbou pre mier, bezpečnosť a stabilitu západoafrickej krajiny.

Sankcie vstúpia do platnosti v piatok 4. apríla, keď budú zverejnené aj mená šiestich sankciovaných osôb.

Počas vojenského prevratu z 12. apríla tohto roku prebrali moc v krajine vojaci, ktorí počas prebiehajúcej predvolebnej prezidentskej kampane zosadili dočasného prezidenta Raymonda Pereiru a zatkli hlavného favorita volieb, bývalého premiéra Carlosa Gomesa Júniora. Pučisti ospravedlňovali prevrat tvrdením, že obaja zadržaní politici rokovali s Angolou o útoku na armádu Guiney-Bissau.

V prvej reakcii na ostrú kritiku medzinárodnej verejnosti vodcovia prevratu uzavreli vzdušný priestor nad krajinou ako aj morské prístavy a pohrozili, že budú odpovedať násilím na akékoľvek pokusy zvonku o zásah do vnútroštátnych záležitostí.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc