EÚ uvalila zbrojné embargo na Bielorusko

Luxemburg 20. júna (TASR) – Európska únia dnes zakázala svojim členom posielať zbrane alebo policajnú výstroj na boj s výtržníkmi do Bieloruska, kde podľa únie nastalo zhoršovanie ľudských práv, demokracie a zákonnosti.

EÚ v dnešnom vyhlásení takisto oznámila, že zmrazuje bankové účty a majetok niektorých osôb napojených na bieloruský autokratický režim a zakazuje im nadobudnúť víza Európskej únie. Zmrazený bol aj majetok a bankové účty troch bieloruských spoločností.

Vyhlásenie, vydané po stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu, neuvádzalo mená ani počet osôb, ktorých sa sankcie týkajú.

Alexander Lukašenko, prezident bývalej sovietskej republiky, uskutočňuje tvrdé zásahy proti nezávislým novinárom a opozičným aktivistom už od minulého roka, keď bol znovuzvolený v sporných voľbách, čo vyvolalo pouličné protesty.

Šéfovia diplomacií EÚ takisto vyjadrili obavy z násilia v sudánskom regióne Južný Kordofán, pohraničnej oblasti Abyei a regiónoch Dárfúru, a to pred odtrhnutím Južného Sudánu, ku ktorému dôjde 9. júla.

Ministri uviedli, že sa "dajú nájsť riešenia, ktoré… položia základ pre dva životaschopné štáty žijúce vedľa seba v mieri ako dobrí susedia".

Organizácie na ochranu ľudských práv obviňujú vládu v severnom Sudáne zo stupňovania konfliktu s Južným Sudánom, pred oficiálnym vyhlásením nezávislosti Juhu.

Organizácie tvrdia, že lietadlá severu bombardujú Južný Kordofán, bohatý na ropu. Nálety už vyhnali z domovov desaťtisíce ľudí a sťažujú humanitárnu pomoc USA v oblasti.

Obe polovice Sudánu bojovali desaťročia v krvavej občianskej vojne, ktorá si vyžiadala dva milióny životov.

Neukončenie násilia a neobnovenie rozhovorov "bude mať praktický dopad na konanie medzinárodného spoločenstva v Sudáne", uviedli ministri EÚ.

Ministri dnes už skôr vyzvali na okamžité stiahnutie severosudánskych vojakov z pohraničného regiónu Abyei bohatého na ropu, ktorého osud po rozdelení krajiny zostáva nejasný.

Predstavitelia severu a juhu Sudánu o niekoľko hodín súhlasili so stiahnutím svojich vojakov zo spornej oblasti Abyei, kde ich vystriedajú etiópske mierové sily. Oznámil to juhoafrický prezident Thabo Mbeki, ktorý viedol rokovania v tejto záležitosti v susednej Etiópii.

Termín stiahnutia vojakov závisí od mandátu, ktorý dostanú etiópski vojaci mierových síl od Bezpečnostnej rady OSN.

Zdroj: Associated Press, DPA

2 3 20 jam juh