EÚ uviedla mená 11 proruských separatistov, na ktorých uvalila sankcie

Brusel 12. júla (TASR) – V úsilí zabrániť ďalšiemu násiliu na východe Ukrajiny zverejnila dnes Európska únia (EÚ) mená 11 proruských separatistov, na ktorých vo štvrtok uvalila sankcie. Tie spočívajú vo vízových obmedzeniach, ako aj v zablokovaní účtov dotknutých osôb vedených v bankách členských krajín EÚ. Informovala o tom agentúra DPA.

Na zozname osôb postihnutých sankciami EÚ sa ocitli premiér samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Alexander Borodaj, šéf tajnej služby DĽR Alexander Chodakovskij; podpredseda vlády pre sociálnu politiku Alexander Kaljusský a minister informácií a masovej komunikácie Alexander Chrjakov.

Sankcie EÚ zasiahnu aj proruských separatistov v Luhanskej oblasti vrátane premiéra samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Marata Baširova; vicepremiéra Vasilij Nikitina; predsedu parlamentu Aleksej Karjakin, ministra vnútra Jurija Ivakina a ministra obrany Igora Plotnického.

Poslednými dvoma osobami, ktorých sa sankcie dotkli sú Nikolaj Kozicin a Oleksij Mozgovyj, ktorí sú podľa EÚ zodpovední za velenie a výcvik separatistov bojujúcich proti Ukrajinskej armáde.

Do dnešného dňa uvalila EÚ sankcie na 72 jednotlivcov a dve spoločnosti zodpovedné za ohrozenie územnej celistvosti spoločnosti.

Východom Ukrajiny sa valí vlna násilia od februára, keď po hromadných protestoch utiekol z krajiny bývalý prezident Viktor Janukovyč, ktorý sa bránil nadviazaniu užších vzťahov s EÚ. Konflikt na Ukrajine sa ešte vystupňoval po tom, čo Rusko anektovalo Krymský polostrov.

3 luk