EÚ: Už jedna žena, ktorá podstúpi ženskú obriezku, je priveľa

Brusel 6. februára (TASR) – Európska komisia (EK) dnes pri príležitosti Medzinárodného dňa nulovej tolerancie voči mrzačeniu ženských pohlavných orgánov (FGM) opätovne potvrdila svoj záväzok bojovať za odstránenie tejto neprijateľnej praxe.

Mrzačenie ženských pohlavných orgánov je medzinárodne uznávané ako porušovanie základných ľudských práv žien a ako forma týrania detí. Komisia odhaduje, že len v samotnej Európskej únii je okolo 500.000 obetí ženskej obriezky, pričom na svete žije vyše 125 miliónov zmrzačených žien a dievčat.

V novembri 2013 EK oznámila novú iniciatívu v boji proti mrzačeniu ženských pohlavných orgánov v EÚ aj mimo nej. Zaviedla sériu opatrení, ktoré majú pomôcť pri odstraňovaní príčin mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

"EÚ bude až do konca bojovať proti mrzačeniu ženských pohlavných orgánov, nielen na Medzinárodný deň nulovej tolerancie, ale počas všetkých 365 dní v roku," uviedla eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová. A dodala, že už jedna žena trpiaca týmto zákrokom je priveľa.

Komisárska však spresnila, že EÚ nemôže byť v tomto boji sama, musí spolupracovať s členskými štátmi, s OSN, ako aj s mimovládnymi organizáciami a s komunitami postihnutých žien a dievčat.

Redingová ocenila, že poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes hlasovaním v pléne podporili pozíciu EÚ v prospech boja proti nehumánnemu mrzačeniu žien.

"Dúfam, že vlády členských štátov EÚ v Rade sa teraz pripoja k parlamentu a tiež podporia iniciatívu Európskej komisie pracovať spoločne na odstránení tejto neľudskej praxe," uviedla Redingová. Vlády členských štátov EÚ súčasne vyzvala, aby raz a navždy odoslali tento zvyk do histórie.

Exekutíva EÚ v priebehu roka 2013 vyčlenila 2,3 milióna eur na projekty špecificky zamerané na potieranie praktík mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Takzvaná ženská obriezka sa vykonáva z kultúrnych, náboženských alebo sociálnych dôvodov. Podstupujú ju mladé dievčatá v detskom veku, najneskôr do veku 15 rokov. Ide o zákrok, ktorý predstavuje formu týrania detí a násilia páchaného na ženách a dievčatách a má vážne krátkodobé aj dlhodobé fyzické a psychické následky.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon