Uzavrela s EP dohodu o lepšom financovaní pre malé a stredné podniky

Brusel 20. júna (TASR) – Írske predsedníctvo v EÚ dnes uviedlo, že v mene členských štátov únie uzavrelo dohodu s Európskym parlamentom (EP) zameranú na lepší prístup k financovaniu pre malé a stredné podniky. Stalo sa tak v rámci Programu pre konkurencieschopnosť podnikov a malé a stredné podniky (COSME) na obdobie 2014-2020.

Tento program navrhuje vyčleniť viac ako 2 miliardy eur počas jeho trvania na posilnenie konkurencieschopnosti a udržateľnosti malých a stredných podnikov v EÚ.

"Dosiahnutie dohody o týchto návrhoch s Európskou komisiou a Európskym parlamentom bolo kľúčovou prioritou v rámci írskeho predsedníctva," uviedol na adresu tejto dohody írsky minister práce a podnikania Richard Bruton.

Bruton spresnil, že ide o jediný program EÚ špeciálne určený na pomoc malým a stredným podnikom. COSME sa zameriava na zlepšenie prístupu k financiám a trhom, podpory podnikania a zlepšenie podmienok pre dosiahnutie konkurencieschopnosti a udržateľnosti malých a stredných podnikov v EÚ.

Dohoda sa zrodila po viac ako piatich mesiacoch intenzívnych rokovaní v rámci írskeho predsedníctva. Dohoda bude ešte predložená na konečné schválenie členskými štátmi únie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zll