V potravinách dovezených z Japonska nie sú žiadne stopy radiácie

Brusel 23. marca (TASR) – Testy japonských potravín dovezených do Európskej únie neodhalili žiadne stopy rádioaktívneho zamorenia. Informoval o tom dnes hovorca EÚ Frédéric Vincent, týždeň po tom, ako únia odporučila, aby členské štáty uskutočnili kontroly tohto tovaru.

Odborníci z rakúskeho Centrálneho inštitútu pre meteorológiu a geodynamiku dnes oznámili, že maličké množstvá rádioaktívneho spadu z poškodenej japonskej jadrovej elektrárne Fukušima-I zasiahli pred 72 hodinami Island a podľa očakávania dosiahnu aj Francúzsko. Francúzsky úrad pre jadrovú bezpečnosť uviedol, že veľmi slabo zamorené ovzdušie sa má nad Francúzskom objaviť dnes. Stopy radiácie sú však maličké a nepredstavujú zdravotné riziká, dodali obe inštitúcie.

Frédéric Vincent, hovorca komisára EÚ pre zdravotníctvo Johna Dalliho, na margo zamorenia dovezených potravín vyhlásil: "Máme vypracovaný kontrolný systém, niektorí členovia ho už používajú. Ešte sa nič nenašlo."

Vysoká úroveň rádioaktívneho jódu sa našla v špenáte v Japonsku, ktoré má závažné problémy v jednej zo svojich atómových elektrární po obrovskom zemetrasení z 11. marca a následných prívalových vlnách cunami. Takisto sa objavili správy o tom, že radiáciou je zamorené aj japonské mlieko.

Vincent však poznamenal, že EÚ má "celkom minimálny" dovoz potravín z ázijskej krajiny. Vlani dosiahol import sumu 65 miliónov eur, dodal hovorca eurokomisára pre zdravotníctvo.

Členské štáty EÚ takisto ďalej monitorujú ovzdušie, aby zistili prípadné stopy radiácie, ktorú by mohlo priviať z Japonska.

Hovorca eurokomisára pre energetiku Günthera Oettingera oznámil, že merania sa vykonávajú každú hodinu.

"Nemám od našich odborníkov signály, že by v tejto chvíli bola radiácia vysoká," povedal hovorca.

Zdroj: DPA, Associated Press

3 2 jam juh