EÚ v rámci darcovskej konferencie pre Sýriu vyčlení ďalších 165 miliónov eur

Brusel 14. januára (TASR) – Európska komisia (EK) dnes oznámila, že poskytne ďalšiu finančnú pomoc vo výške 165 miliónov eur pre Sýriu. Financie sú určené pre humanitárnu podporu, vzdelávanie a podporu miestnych komunít na rok 2014. EK chce túto sumu predložiť v priebehu medzinárodnej konferencie darcov pre Sýriu, ktorá sa uskutoční v stredu 15. januára v Kuvajte.

S touto sumou sa celková finančná pomoc EÚ pre Sýriu poskytovaná od začiatku sýrskej krízy zvýši na vyše 1,1 miliardy eur, z čoho šlo 615 miliónov eur iba na humanitárnu pomoc.

"Ľudia v Sýrii sú aj naďalej vystavení nesmiernemu utrpeniu. Počet utečencov a vnútorne presídlených osôb sa zvýšil štyri až päťkrát za posledných 12 mesiacov. Ľudia, ktorí zostali v Sýrii, kde sú násilie a smrť každodenným javom. bojujú o prežitie," uviedla eurokomisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové situácie Kristalina Georgievová.

Komisárka zároveň pripomenula, že počet sýrskych utečencov už presiahol hranicu 2,3 milióna osôb, pričom mnohí z nich sa v cudzine musia vysporiadať s extrémnym utrpením a to aj bez ohľadu na štedrosť svojich hostiteľov.

Georgievová spresnila, že EÚ využije konferenciu v Kuvajte na získavanie ďalšej medzinárodnej podpory pre Sýriu. Argumentovať chce tým, že Európska únia ako celok je doteraz najväčším darcom pre Sýriu, keď spolu s príspevkami od členských štátov už venovala viac ako dve miliardy eur.

"Dúfam, že aj ostatní darcovia ukážu solidaritu s nevinnými obeťami tejto vojny. To je jediný spôsob, ako zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu tejto masívnej humanitárnej krízy," poznamenala eurokomisárka. A zopakovala, že EÚ od všetkých strán zúčastnených na konflikte požaduje absolútne rešpektovanie medzinárodného humanitárneho práva a nevyhnutnosť uplatňovania zásad humanitárnej pomoci, čiže možnosť jej doručenia kedykoľvek to bude potrebné.

Nová finančná pomoc EÚ bude poskytnutá prostredníctvom humanitárnych partnerov Európskej komisie ako sú agentúry OSN, Červený kríž a Červený polmesiac a medzinárodné mimovládne organizácie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab