EÚ v roku 2014 predsedá kontaktnej skupine pre pirátstvo pri pobreží Somálska

Brusel 6. januára (TASR) – Európska komisia v správe pre médiá pripomenula, že Európska únia od 1. januára 2014 prevzala po dobu jedného roka predsedníctvo Kontaktnej skupiny pre pirátstvo pri pobreží Somálska (CGPCS). Predsedom kontaktnej skupiny sa stal zástupca generálneho tajomníka Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS) Maciej Popowski.

Predsedníctvo kontaktnej skupiny je vyjadrením spoločnej snahy EEAS a Európskej komisie pokračovať v doterajšej činnosti v tejto oblasti. V roku 2013 aktivity kontaktnej skupiny boli pod vedením Spojených štátov a EÚ chce nadviazať na dosiahnuté úspechy.

EK pripomenula, že počet rukojemníkov pirátskych akcií klesol z viac ako 700 v roku 2011 na približne 50 v minulom roku. Európska únia je podľa vyjadrenia EK pevne odhodlaná znížiť počet rukojemníkov na nulu.

"Už nijaké lode a nijakí námorníci v rukách somálskych pirátov," uvádza sa v dokumente Európskej komisie.

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová v tejto súvislosti upozornila, že vlani pirátske útoky v tejto oblasti klesli o 95 percent.

"Avšak boj proti pirátstvu sme zatiaľ nevyhrali. Je dôležité, aby medzinárodné spoločenstvo aj naďalej spolupracovalo pri vykorenení pirátstva a konsolidácii úspechov, ktoré sme doteraz dosiahli," uviedla šéfka EEAS.

Ashtonová dodala, že EÚ sa teší na spoluprácu so všetkými zainteresovanými stranami v tomto regióne a s medzinárodným spoločenstvom, aby bol boj proti somálskym pirátom dovedený do úspešného konca.

Kontaktná skupina pre pirátstvo pri pobreží Somálska bola založená 14. januára 2009 v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady č. 1851. Jej úlohou je uľahčenie koordinácie činností medzi vyše 60 krajinami a organizáciami, ktoré sú činné v boji proti pirátstvu pri pobreží Somálska.

Od svojho vzniku CGPCS prostredníctvom zvýšenej koordinácie a zdieľania informácií medzi štátmi, súkromným sektorom (lodný priemysel, poisťovne) a mimovládnymi organizáciami prispela k výraznému zníženiu počtu pirátskych útokov a únosov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem