EÚ v správe o susedskej politike zhodnotila situáciu v 16 okolitých krajinách

Brusel 25. marca (TASR) – Európska komisia (EK) a šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová dnes zverejnili výročnú správu o susedskej politike EÚ, ktorá zahrňuje situáciu v 16 krajinách vo východnom a južnom susedstve EÚ.

Najväčší záujem médií získala situácia na Ukrajine, kde podľa konštatovania EK došlo k určitému demokratickému pokroku, keď nová vláda v Kyjeve bola poverená sériou politických a ekonomických reforiem výmenou za podporu zo strany EÚ. Komisia uviedla, že Ukrajina musela uskutočňovať reformné kroky vo veľmi zložitej politickej, hospodárskej, sociálnej a vojenskej situácii, pričom sa podarilo uskutočniť parlamentné a prezidentské voľby, boli prijaté protikorupčné zákony a začalo sa pracovať na zmenách v oblasti súdnictva, presadzovania práva a decentralizácie. Ďalšie zmeny sú však nevyhnutné.

EK vyzvala vládu v Kyjeve, aby pokračovala vo vyšetrovaní násilných incidentov počas protestov na Majdane, a tiež upozornila, že došlo k „drastickému zhoršeniu“ situácie v oblasti ľudských práv na Kryme, ktorý bol anektovaný Ruskou federáciou.

V oblasti Kaukazu EÚ ocenila pokrok Gruzínska, kde je však stále krehká nezávislosť súdov a je potrebné zlepšiť aj práva menšín. Arménsko sa tiež pripravuje na reformy, nedokáže ich však zaviesť do praxe, kým Azerbajdžan „prepadá“ v oblasti ochrany ľudských práv.

Šéfka diplomacie EÚ pripomenula, že v roku 2014 došlo k podpisu asociačných dohôd s Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou, posilnil sa prechod k demokracii v Tunisku a boli posilnené vzťahy únie s Marokom. Významnú finančnú podporu EÚ uvoľnila na pomoc Libanonu a Jordánsku, aby sa lepšie vyrovnávali s rastúcimi dôsledkami krízy v Sýrii. Egypt, ktorý sa vlani dostal pod paľbu kritiky EÚ pre nedostatok demokratického pokroku, je v najnovšej správe EÚ oceňovaný za svoju úlohu pri sprostredkovaní prímeria v Gaze. Únia naznačuje jeho potenciál byť „kľúčovým partnerom“ v zahraničnej politike, čo sa však nedarí plniť pre vážne politické a ekonomické nedostatky.

EÚ vyjadrila znepokojenie nad konfliktmi a krízami, ktoré pretrvávali na východe a na juhu Európy a ktoré zahŕňajú vážne bezpečnostné a humanitárne problémy a tiež riziko teroristických hrozieb a útokov.

„Rok 2014 bol rokom veľkých výziev – ozbrojených konfliktov na Ukrajine, zverstiev a porušovania ľudských práv zo strany teroristických skupín na Blízkom východe a v severnej Afrike, izraelsko-palestínskeho konfliktu. Zvýšená nelegálna migrácia do Európy a obchodovanie s ľuďmi boli priame dôsledky týchto kríz. Takýto vývoj udalostí je testom pre európsku susedskú politiku,“ uviedla Mogheriniová. Podľa jej slov musí EÚ práve v tomto kritickom období posilniť svoju spoluprácu s partnermi z blízkeho susedstva vo všetkých oblastiach: politickej, hospodárskej a bezpečnostnej.

Tento rok sa výročná správa o susedskej politike EÚ nezaoberala situáciou v Alžírsku, Bielorusku, Líbyi a v Sýrii, a to pre nedostatočný pokrok vo vzájomných vzťahoch.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon