Van Rompuy bude o možnosti otvorenia zmluvy rokovať so štátmi do decembra

Brusel 28. októbra (TASR) – Možnosti pretavenia stáleho krízového mechanizmu hospodárskeho riadenia do európskej legislatívy ako i politické konzekvencie takéhoto rozhodnutia má do decembra preskúmať stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

V dostupnom čase musí na druhej strane Európska komisia vypracovať základný obsahový koncept tohto mechanizmu, toto sú prvé výstupy dnešného dňa rokovaní Európskej rady, potvrdil pre TASR diplomatický zdroj blízky komisii.

Účastníci jesenného summitu EÚ sa zhodli na tom, že permanentný mechanizmus je nevyhnutný pre efektívne fungovanie celej eurozóny po roku 2013, keď sa končí platnosť Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu. Právne ukotvenie novej schémy je však zatiaľ neisté. Predmetom ďalších rokovaní bude to, či bude nevyhnutné meniť text Lisabonskej zmluvy, alebo pre vytvorenie uceleného systému postačí vytvorenie novej sekundárnej legislatívy, prípadne ju stačí právne zasadiť korekciou súčasne platných noriem.

Diskusie sa nevyhli ani možnosti zahrnutia dočasného zastavenia hlasovacích práv v Rade Európskej únie pre krajiny, ktoré nedokážu udržať stanovenú úroveň rozpočtového schodku alebo tempo znižovania verejného dlhu. Tento prístup obhajuje Nemecko a na svoju stranu si už minulý týždeň získalo podporu Francúzska, ale podľa osloveného zdroja momentálne neexistuje nádej pre Nemecko, že sa takýto scenár presadí. Neisté je zahrnutie možnosti riadeného bankrotu pre nedisciplinovaných do krízového mechanizmu, za čo spolu so Slovenskom lobuje viacero členských štátov.

Lídri 27 krajín absolvujú ako ďalší oficiálny bod summitu pracovnú večeru, kde by sa malo diskutovať najmä o zahraničnopolitických otázkach a spoločnom postoji pred svetovým klimatickým summitom v Cancúne, resp. pred nadchádzajúcimi stretnutiami vrcholných predstaviteľov EÚ-USA, EÚ-Rusko a EÚ-Ukrajina.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar