Van Rompuy očakáva od summitu dohodu na „limitovanej zmene zmluvy“

Brusel 9. novembra (TASR) – Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy očakáva na budúcotýždňovom summite Európskej únie (EÚ) (16. a 17. 12.) dohodu na "limitovanej zmene textu Lisabonskej zmluvy". Tá má zaručiť efektívnejšie ekonomické fungovanie únie v budúcnosti cez zapojenie tzv. stáleho krízového mechanizmu.

Van Rompuy dnes zverejnil svoje očakávania pred summitom, obhajuje v nich počínanie vrcholových predstaviteľov únie, ktorí sa podľa neho postavili svojimi rozhodnutiami za ekonomickú obnovu dvadsaťsedmičky po tom, ako ju zachvátila svetová hospodárska kríza.

"Prijali sme mohutné rozhodnutia počas uplynulej jari. V súčasnosti pomáhame finančne dvom krajinám eurozóny, ktoré implementujú ambiciózne ozdravné programy. Všetky inštitúcie sú odhodlané použiť všetky možné prostriedky na to, aby sme zachovali stabilitu v celej eurozóne," povedal Van Rompuy.

Belgičan verí, že počas dvojdňového stretnutia lídrov dvadsaťsedmičky sa doladí stály krízový mechanizmus, ktorý má začať platiť od júla 2013. "Euroskupina sa už dohodla na niekoľkých zásadných opatreniach mechanizmu. Očakávam rozhodnutie Európskej rady na limitovanej zmene zmluvy v tomto kontexte," konštatoval Van Rompuy, ktorý mal do summitu "mapovať" medzi členskými štátmi, akým spôsobom má byť zmenená Lisabonská zmluva, aby si v nej našli princípy mechanizmu svoje miesto.

Na záver Van Rompuy vyjadril názor, že zvládnutie súčasnej krízy môže znamenať aj posilnenie pozície eurozóny ako celku v budúcnosti. "Som presvedčený, že eurozóna opustí súčasnú krízu silnejšia," dodal "prezident" únie.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl