EÚ: Van Rompuy ocenil stabilizáciu eurozóny a rozširovanie únie na Balkán

Brusel 5. septembra (TASR) – Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy zorganizoval v stredu v Bruseli tradičné každoročné stretnutie s vedúcimi stálych zastúpení členských krajín pri EÚ. Van Rompuy pred veľvyslancami uviedol, že rok 2013 bol z hľadiska rozširovania únie a menovej únie dobrý.

Vo svojom príhovore začal súčasným stavom finančnej krízy v Európe, keď upozornil, že viacerí politici a analytici pred rokom predpovedali rýchly rozpad eurozóny, k čomu však nedošlo – naopak, eurozóna sa stabilizuje a dokonca rozširuje, keď novým členom spoločnej menovej únie sa od budúceho roka stane Lotyšsko.

Na druhej strane však pripomenul, že aj keď sa eurozóne za posledný rok podarilo prekonať "existenčnú krízu," EÚ a eurozóna ešte stále musia bojovať s obrovskými výzvami v podobe vysokej nezamestnanosti, najmä mladej generácie, a vytvárania nových pracovných príležitostí. To je teraz najvyššou prioritou EÚ, uviedol Van Rompuy.

V politickej oblasti predseda Európskej rady okrem iného vysoko ocenil dohodu o normalizácii vzťahov, ktorú pod taktovkou šéfky európskej diplomacie Catheriny Ashtonovej uzavrelo Srbsko s Kosovom.

"Dohoda, ktorá bola sprostredkovaná medzi Belehradom a Prištinou, prispela k otvoreniu prístupového procesu pre Srbsko," skonštatoval Van Rompuy.

Šéf Európskej rady v tomto kontexte uviedol, že sila EÚ sa dnes prejavuje predovšetkým politikou rozširovania smerom na západný Balkán, a dodal, že v tomto ohľade treba spomenúť, že rok 2013 sa zapíše do dejín rozširovania únie ako dobrý rok. Ako rok, keď sa Chorvátsko stalo 28. členským štátom a Srbsku sa otvorili dvere na vstup do únie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem