Van Rompuy: Snaha o fiškálnu konsolidáciu sa dotkne únie len okrajovo

Brusel 25. mája (TASR) – Európska únia sa potkla, ale ešte nespadla, povedal na úvod pravidelného Bruselského ekonomického fóra predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Vysokí predstavitelia únie spoločne s ekonomickými expertmi debatujú na dvojdňovej konferencii o riešení ekonomických otázok z hľadiska Európy, ale aj v globálnom meradle.

Van Rompuy si nemyslí, že finančná konsolidácia ako cesta z krízy zasiahne ekonomický rast EÚ ako celku.

"Z krátkodobého hľadiska sa zvýšená snaha o fiškálnu konsolidáciu dotkne Európskej únie len okrajovo. Práve naopak, rastu to môže aj významne pomôcť, pretože sa zvýši dôvera investorov v eurozónu. Keď implementujeme reformny počas nasledujúcich piatich rokov, bude to niesť so sebou 2-% potenciál rastu ročne a vytvoríme aj 10 miliónov pracovných miest," povedal Van Rompuy, ktorý vedie pracovnú skupinu ministrov financií štátov, zostavenú za účelom hľadania riešení na cestu zo súčasnej finančnej krízy.

"Stojíme pred problémom, že sme síce úniou na úrovni hospodárstva, nie však v politickej rovine. Musíme nájsť riešenie zložitého procesu politického spolupôsobenia členských štátov a európskych inštitúcií, situácia si to vyžaduje viac, než kedykoľvek predtým," naznačil budúce zmeny vo vzťahu štáty – EÚ Van Rompuy.

Výzvy do krátkodobej budúcnosti sú v politike EÚ veľké, jej neoficiálny prezident si je však istý, že 27-ka sa cez zložité obdobie dokáže preniesť.

"Potkli sme sa, ale nespadli. Potrebujeme postaviť záchrannú loď pre more, ktoré má vyššie vlny," pomohol si metaforami Van Rompuy.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zll