EÚ varovala Rumunsko v súvislosti so suspendovaním prezidenta

Brusel 11. júla (TASR) – Európska únia dnes varovala, že môže predĺžiť svoj politický dohľad nad Rumunskom v súvislosti s kontroverzným suspendovaním prezidenta Traiana Basesca.

Eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová zverejnila varovanie niekoľko hodín pred začiatkom rokovaní v Bruseli, na ktorých by mal rumunský premiér Victor Ponta vysvetliť celú situáciu predstaviteľom EÚ. Ponta pred rozhovormi trval na tom, že proces odvolania prezidenta je v súlade s pravidlami únie.

"Osobne považujem za veľmi nebezpečný najnovší vývoj (v Rumunsku), ktorý by mohol spochybniť pokrok dosiahnutý za ostatné roky," konštatovala Redingová.

Vyzvala pritom Bukurešť, aby poskytla "veľmi spoľahlivé záruky" a podnikla konkrétne kroky v záujme obnovenia vlády zákona, ak nechce ohroziť svoju európsku integráciu, vrátane ambícií na vstup do schengenského priestoru.

V opačnom prípade Redingová nevylúčila, že Európska komisia bude voči Rumunsku aj v ďalších rokoch uplatňovať mimoriadny Mechanizmus spolupráce a overovania (CVM).

Rumunsko vstúpilo do EÚ v roku 2007 spolu s Bulharskom. Obe krajiny sa však ako prvé museli podrobiť pravidelným previerkam v rámci CVM, ktoré monitorujú ich pokrok v oblasti boja proti zločinu a korupcii.

3 rsc