EÚ: Verhofstadt žiada Kerryho, aby sa v europarlamente ospravedlnil za špionáž

Štrasburg 20. novembra (TASR) – Predseda Aliancie liberálov a demokratov v Európskom parlamente (ALDE) Guy Verhofstadt, požaduje, aby sa šéf diplomacie USA John Kerry verejne ospravedlnil občanom Európskej únie v súvislosti so správami, že americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) odpočúvala elektronickú komunikáciu Európanov.

„Skupina Aliancie liberálov a demokratov pre Európu sa domnieva, že americký minister zahraničných vecí by mal byť pozvaný do Európskeho parlamentu, kde by mal vysvetliť otázku špionáže zo strany NSA a verejne sa ospravedlniť,“ uviedol predseda tretej najvplyvnejšej frakcie v europarlamente v tlačovej správe pre médiá.

Škandál so špionážnou aférou prepukol v októbri po tom, ako médiá zverejnili informácie od bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena. Podľa nich spravodajské služby USA zhromažďovali údaje o telefonických rozhovoroch najmenej 35 svetových lídrov, vrátane štátnikov z krajín EÚ. Medzi sledovanými európskymi lídrami mala byť aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc