EÚ víta prímerie na Ukrajine, žiada Rusko o podporu Porošenkovho plánu

Brusel 21. júna (TASR) – Európska únia v noci nadnes uvítala jednostranné prímerie, ktoré v piatok na týždeň vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko, ako aj jeho 15-bodový mierový plán na urovnanie krízy na juhu a východe Ukrajiny. Súčasne EÚ apelovala na Rusko, aby Porošenkove návrhy podporilo konkrétnymi činmi.

Ako uviedla agentúra Ukrinform, EÚ uvítala Porošenkov plán a vyzvala všetky strany konfliktu, aby využili čas prímeria na zvrat tendencie vyznačujúcej sa sústavným trendom smerom k zhoršovaniu bezpečnosti a humanitárnej situácie na Ukrajine.

„Všetky strany musia dodržiavať podmienky mierového plánu a aktívne sa zasadiť za jeho realizáciu,“ uvádza sa vo vyhlásení EÚ zverejnenom piatok večer v Bruseli.

Okrem toho EÚ vyzvala Rusko, aby využilo „všetok svoj vplyv a verejne, prostredníctvom konkrétnych krokov, podporilo tento plán“.

Vyhlásenie spresňuje, že ministri zahraničných vecí EÚ na budúci pondelok v Bruseli opäť posúdia situáciu na Ukrajine a v súvislosti s ňou aj ďalšie kroky EÚ. Na zasadnutí sa zúčastní aj nový šéf ukrajinskej diplomacie Pavlo Klimkin.

12 pel