EÚ víta rozhodnutie Srbska a Kosova o implementácii normalizačnej dohody

Brusel 27. mája (TASR) – Európska únia víta srbské rozhodnutie o definitívnom usporiadaní vzťahov medzi Srbskom a Kosovom. Uviedla to dnes šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová, po príchode na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničnú politiku v Bruseli.

Ashtonovej vyjadrenie nadväzuje na rozhodnutie Belehradu z konca minulého týždňa o realizácii obsahu aprílovej dohody s Kosovom v praxi. Srbský premiér Ivica Dačič uviedol, že v prípade nutnosti sa tak stane aj bez spoluúčasti srbskej entity zo severu Kosova.

"Vítam rozhodnutie oboch strán o prijatí implementačného plánu, čo znamená uvedenie do praxe prvkov aprílovej dohody," uviedla Ashtonová. A dodala, že ide o rozhodnutie, ktoré nielenže pomôže riešiť akútne problémy občanov oboch krajín, ale zvyšuje aj ich šance pre členstvo v EÚ.

Srbská diplomacia váhala s okamžitým uplatnením prvkov dohody, ktorá sa pod dozorom Ashtonovej zrodila v apríli a ktorá má viesť k normalizácii vzťahov medzi Srbskom a jeho bývalou provinciou.

Belehrad však aj napriek súhlasu s dohodou o vyrovnaní vzťahov s Prištinou zdôrazňuje, že táto dohoda neznamená automatické uznanie nezávislosti a suverenity Kosova.

Srbsko sa nádeja, že po priaznivom postoji zo strany šéfky európskej diplomacie a po sérii ústupkov voči požiadavkám EÚ, na júnovom summite lídrov členských krajín únie dostane konkrétny termín na začatie prístupových rokovaní. Pre Kosovo sa vrcholná schôdzka únie (27.-28. 6.) spája s očakávaním, že dostane "zelenú" pre rokovania o asociačnej zmluve s EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh