EÚ: Vlády sa dohodli na ďalších sankciách proti sýrskym predstaviteľom

Brusel 6. mája (TASR) – Vlády Európskej únie sa dnes v Bruseli dohodli, že zmrazia majetok sýrskych predstaviteľov zodpovedných za násilné potláčanie protivládnych protestov a uvalia na nich cestovné obmedzenia. Informovali o tom diplomati.

Dohoda nasleduje po inej dohode, ktorú vlády únie dosiahli vo všeobecnosti minulý týždeň a hovorí o zavedení zbrojného embarga proti Sýrii. Opatrenia formálne schvália v pondelok 9. mája, ak proti nim medzičasom nebudú namietať jednotlivé členské štáty EÚ, ako vysvetlili diplomati.

"Veľvyslanci EÚ sa dohodli na balíku sankcií," uviedol jeden diplomat po stretnutí vyslancov z členských štátov EÚ, ktoré sa konalo v Bruseli.

Na zozname je 14 sýrskych predstaviteľov. Zatiaľ nie je známe, či sa na ňom nachádza aj autokratický prezident Bašar Asad.

Asada ohrozuje najväčší problém za 11 rokov jeho vládnutia, pretože po celej Sýrii sa už niekoľko týždňov konajú masové protivládne demonštrácie, inšpirované tohtoročnými ľudovými povstaniami na Blízkom východe a v severnej Afrike. Prezident nariadil armáde, aby násilím potláčala tieto sýrske protesty.

Organizácie na obranu ľudských práv uviedli, že sýrska armáda, bezpečnostné sily a ozbrojenci verní Asadovi zabili od 18. marca, keď protesty prepukli, najmenej 560 demonštrantov.

Zdroj: Reuters

1 jam juh