EÚ vníma rezolúciu BR OSN ako „právny základ“ pre zásah v Líbyi

Brusel 18. marca (TASR) – Európska únia dnes privítala prijatie rezolúcie BR OSN o bezletovej zóne v Líbyi, čo Brusel označil za "jasný právny základ" pre medzinárodné spoločenstvo "na zabezpečenie ochrany civilného obyvateľstva".

Stanovisko EÚ vydal spoločne predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

Bezpečnostná rada OSN vo štvrtok prijala rezolúciu o zriadení bezletovej zóny v Líbyi a odobrila akékoľvek i vojenské kroky na zabezpečenie dodržiavania tejto rezolúcie.

Najvyšší predstavitelia EÚ zdôraznili dôležitosť koordinácie krokov s Ligou arabských štátov a Africkou úniou, ktoré takisto podporili prijatie rezolúcie.

"Chceme vyzdvihnúť našu veľkú starosť o situáciu obyvateľstva. Plne podporujeme požiadavku OSN na úplné ukončenie násilia a akýchkoľvek útokov a zneužívania obyvateľstva a nájdenie riešenia súčasnej krízy," uviedli Van Rompuy a Ashtonová.

Spomedzi členov EÚ, ktorý sú v BR OSN, sa za rezolúciu vyslovilo Francúzsko, Británia a Portugalsko, hlasovania sa zdržalo Nemecko.

Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek uviedol, že pocítil šťastie a úľavu po schválení bezletovej zóny, konkrétneho kroku, ktorý zastaví "Kaddáfíhov zabíjaní vlastného ľudu". "Vyzdvihujem všetky krajiny, ktoré sa aktívne pripojili k ráznej reakcii medzinárodného spoločenstva na ukrutnosti páchané Kaddáfím a jeho vojakmi," povedal Buzek.

Zdroj: DPA, Reuters

3 1 20 cve