Výbor EP chce zvýšiť počet poslancov z terajších 751 na 776

Brusel 19. apríla (TASR) – Výbor pre ústavné záležitosti Európskeho parlamentu (EP) požaduje zvýšenie počtu kresiel v zákonodarnom zbore z terajších 751 na 776. Dvadsaťpäť miest, ktoré tvoria rozdiel, by mali občania EÚ obsadiť kandidátmi poslanými do volieb z európskej úrovne prostredníctvom druhého hlasovacieho lístka.

Výbor sa dnes uzniesol na návrhu zmien, ktoré považuje za konštruktívne a pre ktoré by EP mal navrhnúť novú legislatívu. Právomoci týkajúce sa celkovej architektúry, fungovania a volieb do EP vyplývajú poslancom z Lisabonskej zmluvy. Tá bola ratifikovaná pred dvoma rokmi a poslanci sa teraz v tomto smere ujali aj iniciatívy.

Skupina 25 nových poslancov by mala vzísť proporčne z kandidátov, ktorých si postavia strany pôsobiace na úrovni Európskej únie. Na hlasovacom lístku uvedú po 25 kandidátov. Naďalej bude v kompetencii národných štátov zrátavanie hlasov na "národných", ako aj "európskych" hlasovacích lístkoch. Novinkou však je ustanovenie úradu na dohliadanie nad voľbami do EP, ktorému by príslušné orgány v národných štátoch poskytli informácie ihneď po spočítaní hlasov.

K ďalším návrhom výboru patrí presunutie volieb z terajšieho júnového termínu na májový, čím by sa vyhlo ich usporiadaniu v mesiaci, ktorý je v severských krajinách už prázdninový. Takisto by podľa poslancov mala prísť EK s takým návrhom, ktorý by zjednodušil voliť občanom EÚ, nachádzajúcich sa v časoch volieb mimo svojej vlasti.

Táto iniciatíva je len začiatkom dlhého procesu. Ak by chceli poslanci úpravy, muselo by sa znovu siahnuť na zmluvy o fungovaní Európskej únie. Zástupcovia členských štátov by sa museli zísť na medzivládnej konferencii a zmeny by podliehali schvaľovaniu v každom členskom štáte.

Nasledujúcim krokom bude hlasovanie o tejto správe výboru na júnovom plenárnom zasadnutí EP.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy