EÚ vyčlenila 80 miliónov eur pre balkánske krajiny postihnuté záplavami

Brusel 10. októbra (TASR) – Eurokomisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn dnes oznámil, že Európska komisia navrhla finančný balík pomoci v hodnote takmer 80 miliónov eur pre Srbsko, Chorvátsko a Bulharsko, ktoré boli v máji a júni tohto roku postihnuté ničivými záplavami.

Podľa návrhu komisie by suma 60,2 miliónov eur mala poputovať do Srbska, 8,96 miliónov eur do Chorvátska a 10,5 miliónov eur do Bulharska. Cieľom finančnej pomoci únie je pomôcť pokryť časť nákladov vynaložených úradmi v týchto troch krajinách v dôsledku záplav.

Pomoc je zameraná na obnovu životne dôležitej infraštruktúry a služieb, zaplatenie nákladov za núdzové a záchranné operácie a pomoc pri čistení a sanácii zničených lokalít v postihnutých regiónoch.

Bulharsko a Chorvátsko sú členmi únie a Srbsko, ktoré má otvorené rokovania o pristúpení k EÚ, má tiež nárok na poskytnutie pomoci z fondu solidarity únie. Povodne v Srbsku zasiahli oblasť s celkovým počtom 1,6 milióna obyvateľov, pričom boli zničené alebo vážne poškodené rozvody elektriny a potrubia s pitnou vodou.

„Európsky fond solidarity pomôže týmto krajinám postaviť sa na nohy a získať stabilitu, ktorá bola ohrozená poškodením hospodárskych odvetví ako je cestovný ruch a zničením základnej infraštruktúry,“ uviedol komisár Hahn.

Komisár pripomenul, že v lete tohto roku došlo k reforme pravidiel Fondu solidarity EÚ, ktorá nadobudla platnosť 28. júna. Reforma zjednodušila doterajší systém a kritériá tak, že pomoc pre postihnuté regióny môže byť vyplatená rýchlejšie než predtým.

Návrh komisie musí byť ešte schválený Európskym parlamentom a Radou.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc