EÚ vyčlenila ďalšie milióny pre hladujúci Africký roh

Brusel 23. júla (TASR) – Komisárka EÚ zodpovedná za medzinárodnú spoluprácu a humanitárnu pomoc Kristalina Georgievová v piatok počas prvého dňa návštevy Kene uviedla, že dnes predstaví nový projekt finančnej pomoci pre obete hladu a veľkého sucha v regióne Afrického rohu.

Komisárka prezradila, že Európska komisia okamžite uvoľní na tento účel 27,8 miliónov eur. Ide o dodatok k doterajšej sume 70 miliónov eur, ktoré EÚ tohto roku venovala na zmiernenie zhoršujúcej sa humanitárnej krízy v regióne Afrického rohu.

"Bezprecedentná kríza v Africkom rohu si žiada bezprecedentné riešenia," vyhlásila komisárka po návšteve utečeneckého tábora v kenskom Dadábe, kde sa momentálne nachádzajú desiatky rodín zo Somálska, ktoré z domovskej krajiny ušli nielen pred vojnovými udalosťami ale aj pred najhorším suchom za posledných 60 rokov. Komisárka sa na mieste činu rozhodla, že okrem okamžitej dodatočnej pomoci vo výške 27,8 miliónov eur sa pokúsi v čo najkratšom čase vyzbierať ďalších 60 miliónov eur, aby pomohla tisíckam najviac postihnutým nepriazňou prírody. Tým by sa celková tohoročná pomoc EÚ pre tento kút Afriky zaokrúhlila na 158 miliónov eur.

Nekončiace obdobie sucha, ktoré zapríčinilo húfne sťahovanie más a k tomu rekordne stúpajúce ceny za potraviny a znižujúce sa zásoby jedla, spôsobili jednu z najhorších humanitárnych kríz za posledné roky. Podľa odhadov Európskej komisie vzniknutou situáciou trpí až 11 miliónov ľudí.

"Európania zareagovali veľmi štedro na súčasnú krízu, ale situácia sa zhoršuje, najmä v Somálsku," uviedla komisárka vo svojom vyhlásení. Spresnila, že len v Dadábe žije vyše 400.000 ľudí v utečeneckých táboroch, ktoré sú dimenzované pre maximálne 90.000 ľudí. Každý deň pritom v priemere okolo 3000 Somálčanov prekračuje hranice svojej krajiny, aby hľadalo potraviny, vodu a bezpečnosť v susednej Etiópii alebo Keni.

"Musíme všetci spolu pomôcť, nie iba tým rodinám, ktoré sa bez vlastnej viny stali utečencami, ale aj tým, ktorí zostali doma v Somálsku a trpia nedostatkom potravín," povedala Georgievová. Dodatočné milióny eur budú určené na nákup potravín a krmiva pre najzraniteľnejšie domácnosti, pričom pomoc sa dostane aj strádajúcim čriedam dobytka v Džibuti, Etiópii, Keni a Somálsku.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) ari