EÚ vyčlenila na proeuróske reformy v Albánsku 81 miliónov eur

Brusel 12. novembra (TASR) – Občania Albánska sa môžu tešiť z obnovenej finančnej pomoci EÚ, ktorá má podporiť reformné úsilie ich krajiny, uviedla dnes Európska komisia (EK).

Suma vo výške 81 miliónov eur je určená na podporu kľúčových priorít Albánska, ktorými sú reforma justície (dôraz na zlepšenie kapacít štátnej polície, obnova dvoch hraničných priechodov a vybudovanie nového súdu v Tirane) a reforma verejnej správy, ako aj boj proti organizovanému zločinu a korupcii.

Časť sumy je tiež určená na zlepšenie dopravnej infraštruktúry, rekonštrukciu letoviska vo Vlorë, modernizáciu vodárenských a sanitárnych systémov a zlepšenie úrovne služieb pri začleňovaní marginálnych skupín do väčšinovej spoločnosti.

Albánska vláda podporí tieto projekty sumou 15 miliónov eur z vlastných zdrojov.

"Albánci už dlhý čas vyjadrujú podporu vstupu svojej krajiny do Európskej únie. Dobre vedia, že kvalita ich životov sa zlepší, ak ich krajina vykročí smerom k európskej integrácii," uviedol v tejto súvislosti eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle.

Komisár však upozornil, že pokrok očakávaný Albáncami bude možné dosiahnuť, až keď vláda dokáže svoju schopnosť napĺňať európske ciele a uskutočňovať potrebné reformy. EÚ je podľa Füleho ochotná pomôcť Albánsku na tejto ceste a dúfa, že prisľúbená finančná podpora Albáncov posmelí v tom, aby zabezpečili kontinuitu a udržateľnosť reforiem.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem