EÚ: Výcviková misia pre Mali by sa mala začať v priebehu apríla

Brusel 18. februára (TASR) – Ministri zahraničných vecí EÚ sa dnes zhodli na oficiálnom vyslaní výcvikovej misie do republiky Mali. Výcvik malijských vládnych jednotiek pod dozorom európskych expertov by sa mal začať v apríli tohto roku.

"Budeme dnes diskutovať o našom úsilí, ako čo najlepšie pomôcť Francúzsku pri jeho intervencii v Mali a oficiálne oznámime spustenie výcvikovej misie EÚ v Mali," uviedla krátko pred začatím zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

Podľa Ashtonovej príspevok EÚ v podobe odborníkov na vojenský výcvik bude mať obrovský význam pre malijskú armádu.

Prví odborníci – zhruba 70 ľudí – už boli vyslaní na územie tejto africkej republiky a v súlade s dnešným mandátom od európskych diplomatov môžu začať s výkonom svojej misie.

Vojenskí inštruktori z viacerých členských krajín EÚ budú vyslaní do Mali do konca marca a samotná výcviková misia sa začne v priebehu apríla.

Cieľom výcvikovej misie EÚ pre Mali (EUTM Mali) je pomôcť malijskej vláde získať opätovnú kontrolu nad územím, ktoré sa nachádza pod správou povstaleckých radikálnych islamistických skupín.

Ashtonová zároveň zdôraznila, že spolu s eurokomisárom pre rozvoj Andrisom Piebalgsom sa bude zameriavať na programy, ktoré v rámci rozvojových projektov pre oblasť Sahelu, majú pomôcť širokému civilnému obyvateľstvu v Mali.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl