Vydanie Hadžiča nestačí na to, aby Srbsko získalo kandidatúru na členstvo

Brusel/Belehrad 22. júla (TASR) – Komisár pre rozširovanie EÚ Štefan Füle upozornil dnes Srbsko, že vydanie Gorana Hadžiča haagskemu tribunálu OSN nestačí na získanie štatútu kandidáta na členstvo v únii. Srbsko musí uskutočniť politické reformy a zlepšiť vzťahy s Kosovom, povedal Füle podľa belehradských médií.

Spustenie procesu reforiem a "chladný vzťah Belehradu ku Kosovu" sú najvážnejšie nevyriešené otázky, zdôraznil komisár. "Srbsko sa nemôže stať členom EÚ bez vyriešenia týchto problémov. Je na Belehrade a Prištine, aby s pomocou Európskej únie našli riešenie," citovala Füleho belehradská stanica B92.

Belehrad a Priština vedú od marca za sprostredkovania EÚ dialóg o riešení otvorených technických záležitostiach. Po prvých dohodách zo začiatku júla ďalšie kolo rozhovorov plánované na tento týždeň odložili na september. Dôvodom bola neochota oboch strán dosiahnuť ďalšie dohody.

Spor okolo kosovských colných pečiatok, ktoré Srbsko neuznáva, viedol k tomu, že kosovská vláda v stredu zakázala dovoz tovaru zo Srbska. Následne sa na srbsko-kosovských hraniciach vytvorili dlhé kolóny kamiónov. Srbský prezident Boris Tadič rozhodnutie prištinskej vlády označil za "nepriateľský" krok.

5 ari dem