EÚ vyjadrila ochotu obnoviť svoju pohraničnú misiu v Gaze

Brusel 16. augusta (TASR) – Európska únia vyjadrila ochotu obnoviť činnosť svojej misie na hraniciach pásma Gazy a Egypta a prípadne aj rozšíriť jej rozsah, oznámila agentúra Reuters.

Na možnej reaktivácii Pohraničnej asistenčnej misie EÚ pre Rafah (EUBAM Rafah) sa dohodli ministri zahraničných EÚ na piatkových rozhovoroch v Bruseli.

„EÚ je pripravená podporiť prípadný medzinárodný mechanizmus podporený Bezpečnostnou radou OSN, vrátane reaktivácie a prípadného rozšírenia rozsahu a mandátu EUBAM Rafah,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení ministrov.

K znovuobnoveniu misie by mohol prispieť aj výcvikový program pre colníkov a policajtov Palestínskej samosprávy, ktorí by boli schopní plniť úlohy v pásme Gazy.

Misia EUBAM začala monitorovať hraničný priechod Rafah v roku 2005 po stiahnutí sa Izraela z pásma Gazy. Operácia však bola o dva roky neskôr zastavená, keď sa vlády v tejto palestínskej enkláve zmocnili militanti z hnutia Hamas.

Ministri EÚ tiež v piatok navrhli možnosť konania medzinárodnej darcovskej konferencie, ktorá by mala priniesť prostriedky na rekonštrukciu Gazy po skončení súčasného konfliktu s Izraelom.

1 20 rsc