EÚ vysiela expertov kvôli Schengenu do Dánska

Brusel 13. júla (TASR) – Európska komisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová dnes oznámila, že Európska komisia (EK) vysiela skupinu svojich expertov do Dánska. Návšteva expertov je súčasťou dialógu medzi dánskymi úradmi a EK po tom, ako Dánsko informovalo, že sa vráti k opatreniam znamenajúcim posilnenie hraničných kontrol na svojich hraniciach aj napriek tomu, že je členom Schengenskej dohody.

Experti vyslaní Európskou komisiou navštívia Dánske kráľovstvo vo štvrtok a piatok tohto týždňa (14. a 15. júl).

“Európska komisia bola v posledných týždňoch v úzkom kontakte s dánskymi úradmi, aby sa ubezpečila, že dánske plány nebudú obmedzovať slobodu voľného pohybu a nebudú protirečiť zneniu európskej legislatívy,” vyhlásila komisárka Malmströmová. Povedala, že víta rozhodnutie dánskej strany, že kontroly na hraniciach budú v súlade s pravidlami EÚ, vrátane ustanovení Schengenskej dohody.

„Konečné rozhodnutie o tom, či dánske pravidlá kontroly na hraniciach sú v súlade s normami EÚ o voľnom pohybe tovarov, služieb a osôb, bude známe až po tom, ako ich Dáni začnú aplikovať v praxi. Aj preto, po dohode s dánskymi úradmi, komisia vysiela expertov do Dánska, aby preskúmali, ako budú ich rozhodnutia uplatňované v praxi,“ povedala komisárka Malmströmová. Zároveň dodala, že komisia bude stále prísne monitorovať, či nedochádza k porušovaniu noriem EÚ o voľnom pohybe kapitálu a osôb cez dánske hranice.

Európska komisia si vyhradzuje právo na prijatie potrebných opatrení proti Dánsku v rámci platnej legislatívy EÚ, ak by došlo k jasnému pošliapaniu jedného zo základných práv únie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh