EÚ vyšle do Afrického rohu novú misiu na boj proti pirátstvu

Brusel 16. júla (TASR) – Rada Európskej únie dnes v rámci svojej bezpečnostnej a obrannej politiky a v rámci boja proti pirátstvu odsúhlasila vytvorenie novej civilnej misie zameranej na podporu námornej plavby v oblasti Afrického rohu a krajín západného Indického oceánu.

Civilná misia s názvom EUCAP Nestor bude zahŕňať okolo 175 odborníkov, ktorí majú pomôcť krajinám v oblasti, kde sa v posledných rokoch rozmohlo pirátstvo, posilniť ich kapacitu pri ochrane teritoriálnych vôd a zabezpečiť tak stabilitu v tomto regióne.

Ponuku EÚ na pomoc v tejto oblasti už prijalo Džibutsko, Keňa, Seychely a Somálsko. Misia by mala byť v krátkom čase rozšírená aj do Tanzánie.

"Vyslaním novej misie do oblasti Afrického rohu, EÚ opäť potvrdzuje svoje odhodlanie bojovať proti pirátstvu. Pod vedením dotknutých krajín dúfam, že EUCAP Nestor nájde riešenia na odstránenie pirátstva," uviedla v tejto súvislosti šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

Nová misia EÚ má dva základné ciele. Posilniť kapacity zásahových námorných jednotiek krajín tohto regiónu (s výnimkou Somálska) a v Somálsku podporiť výcvik pobrežných policajných hliadok a námorného súdnictva. Členovia misie budú poskytovať potrebnú expertnú bázu v právnej oblasti, pre operačné zásahy zabezpečujúce námornú bezpečnosť, výcvik pobrežných hliadok a tiež pre výber potrebného materiálneho vybavenia.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl