EÚ vyšle silnú delegáciu pozorovateľov na supervoľby do Sierra Leone

Brusel 4. októbra (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová v stredu oznámila, že EÚ na základe oficiálneho pozvania zo strany úradov v Sierra Leone vyšle do tejto krajiny oficiálnych pozorovateľov na prezidentské, parlamentné a lokálne voľby.

"Nadchádzajúce voľby v Sierra Leone, tretie v poradí od skončenia občianskej vojny, majú mimoriadnu dôležitosť pre stabilitu a demokratický vývoj v krajine. Dúfam, že štátne inštitúcie dokážu, že sú schopné zorganizovať hodnoverné a transparentné voľby," uviedla Ashtonová.

"Supervoľby," ktoré rozhodnú o novom prezidentovi, o zložení parlamentu a aj o zložení lokálnych samospráv v tejto africkej krajine sa budú konať 17. novembra.

EÚ určila za šéfa Volebnej pozorovacej misie EÚ britského poslanca Európskeho parlamentu (EP) Richarda Howitta, ktorý je členom výboru EP pre zahraničnú politiku a podvýboru pre ľudské práva. Howitt v stredu pricestoval do Freetownu, hlavného mesta Sierra Leone, kde má pripraviť pôdu pre pozorovateľskú misiu EÚ.

Misia pozorovateľov bude počas volieb zostavená z 28 dlhodobých a 50 krátkodobých pozorovateľov, ktorí pochádzajú zo všetkých členských štátov EÚ a z Nórska. Vlastnú menšiu delegáciu pozorovateľov pred voľbami vyšle aj Európsky parlament, čím celkový počet volebných pozorovateľov z EÚ dosiahne okolo sto osôb.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) bel