EÚ vyzvala Bielorusko, aby okamžite zastavilo popravy v krajine

Brusel 30. marca (TASR) – Európska únia vyjadrila dnes znepokojenie nad udalosťami posledných týždňov v Bielorusku. Vysoká predstaviteľka pre spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku Catherine Ashtonová okrem kritiky prenasledovania zástupcov médií a opozície vyzvala postsovietsku republiku aj na okamžité pozastavenie vykonávania trestov smrti v krajine.

Ashtonová považuje prepadnutie niekoľkých opozičných skupín raziami a obmedzovanie slobody médií za znepokojujúce najmä v kontexte komunálnych volieb, ktoré sa uskutočnia 25. apríla.

"Európska únia je vážne znepokojená obmedzovaním predstaviteľov slobodných médií, občianskej spoločnosti a opozičných organizácií vrátane zasahovania do slobody združovať sa či vyjadriť svoj názor. Znepokojujú ju aj problémy, ktoré vznikajú pri registrovaní mimovládnych organizácií a opozičných strán," hovorí sa v Ashtonovej oficiálnom vyjadrení.

"EÚ prikladá veľkú dôležitosť tomu, aby nadchádzajúce voľby prebehli bez problémov a očakáva od bieloruských orgánov, že zabezpečia pre ne potrebné demokratické prostredie, ktoré sa stretne s medzinárodnými štandardmi. EÚ bude priebeh volieb starostlivo sledovať," ubezpečila Ashtonová Minsk o pozornosti Bruselu.

Podpredsedkyňa Európskej komisie sa venovala vo svojom komuniké aj nedávnym medializovaným výkonom trestu smrti – bieloruské orgány mali popraviť dvoch odsúdencov predminulý týždeň. Minsk za popravy už kritizoval oficiálne aj Európsky parlament.

"Únia s ľútosťou berie na vedomie správy o poprave dvoch mužov, ktoré sa vykonali v Minsku a apeluje na príslušné orgány, aby podali ucelené informácie o udalosti. Bielorusko je jediná krajina v Európe, kde je aplikovaný trest smrti. EÚ vyzýva Bielorusko, aby prijalo okamžité maratórium na takýto trest so zreteľom na jeho úplné zrušenie," vyjadrila sa jednoznačne Ashtonová.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem