EÚ vyzvala Maltu na pomoc zachráneným africkým migrantom

Brusel 6. augusta (TASR) – Európska komisia (EK) vyzvala dnes Maltu, aby poskytla pomoc vyše 100 africkým migrantom zachráneným na palube ropného tankera.

Podľa komisie kapitán tankeru M/V Salamis splnil len svoju humanitárnu povinnosť, keď sa rozhodol na šírom mori zachrániť životy 102 ľudí, medzi ktorými boli aj štyri tehotné matky, jedna zranená žena a päťmesačné dieťa.

Kapitán po záchrane migrantov z vôd Stredozemného pokračoval v plánovanej ceste do prístavu na Malte. Tamojšie úrady však odmietli vpustiť zachránených na svoje územie a uvažujú nad návratom imigrantov naspäť do Líbye. Loď sa stále nachádza pri brehoch Malty.

"V tomto okamihu je humanitárnou povinnosťou maltských orgánov, aby nechali týchto ľudí vystúpiť na breh. Odoslanie loď späť do Líbye, by bolo v rozpore s platným medzinárodným právom," upozornila komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová.

Kapitán lode už vyslal žiadosť o lekársku pomoc, nakoľko zranená žena potrebuje okamžitú hospitalizáciu.

Európska komisia uviedla, že chápe akým migračným tlakom je vystavená Malta, avšak vyzýva maltské orgány, aby umožnili zachráneným osobám vystúpiť na breh a poskytli im adekvátnu pomoc.

Cisternová loď registrovaná v Libérii vyzdvihla 102 migrantov v pondelok, približne 45 námorných míľ od líbyjského pobrežia, avšak tesne pred teritoriálnymi vodami Malty ju zastavilo plavidlo tejto členskej krajiny EÚ.