EÚ vyzvala novú libanonskú vládu na dodržiavanie záväzkov

Brusel 14. júna (TASR) – Európska únia dnes prostredníctvom vysokej komisárky pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej odkázala novej libanonskej vláde, že očakáva skoré naplnenie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o zastavení bojov medzi Izraelom a Hizballáhom.

"Vítam zostavenie novej vlády v Libanone, čo znamená ukončenie dlhé mesiace trvajúcej politickej a inštitucionálnej stagnácie," vyhlásila dnes podpredsedníčka Európskej komisie. Dodala, že od novej vlády v Bejrúte očakáva skoré prijatie vyhlásenia, ktoré urýchli reformnú agendu.

"Obsah tejto deklarácie bude kľúčovým prvkom pri zisťovaní možností spolupráce EÚ s Libanonom," vyhlásila Ashtonová. Podľa nej novú libanonskú vládu očakávajú veľmi dôležité rozhodnutia, ak chce úspešne čeliť existujúcim politickým a ekonomickým výzvam.

"Európska únia očakáva, že nová vláda bude dodržiavať medzinárodné záväzky Libanonu, vrátane rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1701 o zastavení bojov medzi Izraelom a Hizballáhom. Taktiež, že dodrží záväzky ohľadom osobitného tribunálu pre Libanon," uviedla vo svojom stanovisku Ashtonová

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy