EÚ vyzvala politické strany určiť kandidátov na post predsedu Európskej komisie

Brusel/Štrasburg 12. marca (TASR) – Európska komisia (EK) dnes prijala odporúčanie, podľa ktorého by v budúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP) mali politické strany nominovať svojho kandidáta na funkciu predsedu Európskej komisie a mali by prezentovať svoju príslušnosť k jednotlivým európskym politickým stranám.

Zámerom návrhov, ktoré predstavili eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová a komisár pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Maroš Šefčovič, je lepšie informovať európskych voličov o otázkach týkajúcich sa budúcoročných volieb do europarlamentu, rozprúdiť celoeurópsku debatu a zvýšiť volebnú účasť.

Komisia vyzýva členské štáty, aby sa dohodli na jednom spoločnom dátume volieb, ktoré sa doteraz zvyčajne konali počas štyroch dní.

„Som presvedčený, že toto odporúčanie spolu s naším návrhom na zvýšenie efektívnosti európskych politických strán pomôže oživiť záujem voličov o voľby do Európskeho parlamentu. Ide o dobrú vec, ktorá prehĺbi celoeurópsku debatu a vo všeobecnosti prispeje k demokracii v Európe,“ konštatoval Šefčovič.

Redingová v tejto súvislosti upozornila, že Európu nemožno budovať bez účasti Európanov a preto je nevyhnutné, aby občania mali možnosť vyjadriť sa k tomu, aký by mal byť ďalší rozvoj a smerovanie EÚ. Odporúčania komisie podľa nej prispejú k tomu, aby sa budúcoročné voľby do EP stali skutočnou debatou o budúcnosti Európy.

Odporúčanie komisie je v súlade s dnes uverejneným prieskumom Eurobarometra, podľa ktorého si 84 percent opýtaných občanov EÚ myslí, že účasť na voľbách do europarlamentu by zvýšila väčšia informovanosť o vplyve EÚ na ich každodenný život, o programe strán, ako aj o samotných voľbách.

Prieskum ukázal, že 62 percent opýtaných si myslí, že volebná účasť v eurovoľbách by sa zvýšila, ak by mali jednotlivé strany svojich kandidátov na funkciu predsedu EK a ak by sa hlasovalo iba počas jedného dňa.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh