EÚ vyzýva Damask na dôsledné plnenie humanitárneho plánu

Ženeva/Brusel 5. júna (TASR) – Eurokomisárka pre humanitárnu pomoc a riešenie kríz Kristalina Georgievová dnes počas 3. Humanitárneho fóra pre Sýriu, ktoré zorganizovala OSN v Ženeve, uviedla, že situácia v Sýrii sa zo zlej zmenila na zúfalú a preto nie je možné ospravedlniť ďalšie otáľanie pre poskytovanie humanitárnej pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú.

"Humanitárna situácia v Sýrii sa zmenila zo zlej na zúfalú a tisíce nevinných civilistov, vrátane detí, platia tú najvyššiu možnú cenu," uviedla Georgievová.

Komisárka upozornila, že ucelený humanitárny plán, ktorý bol dohodnutý na základe rokovaní medzi OSN a Damaskom a dnes ho prijala sýrska vláda, je pozitívny, ale priveľmi oneskorený krok.

Georgievová v mene EÚ uviedla, že očakáva, že sýrska vláda bude odteraz maximálne spolupracovať a zaistí čo najrýchlejšie uvedenie komplexného humanitárneho plánu do praxe.

"Nie je už čas na otáľanie alebo dôvody na klamstvo. Ešte raz chcem upozorniť všetky zúčastnené strany na ich zodpovednosť, že musia rešpektovať a chrániť životy civilného obyvateľstva a aj rešpektovať a chrániť prácu a poslanie humanitárnych pracovníkov a umožniť im prístup k ľuďom, ktorí to najviac potrebujú," uviedla Georgievová vo vyhlásení pre strany zúčastnené na sýrskom občianskom konflikte.

Tretie Humanitárne fórum pre Sýriu, ktoré sa začalo dnes v Ženeve, združuje predstaviteľov OSN, diplomatov a agentúry zapojené do humanitárnych programov. Jeho cieľom je prediskutovať zabezpečenie humanitárnej pomoci pre vytýčené skupiny obyvateľstva, dohodnuté počas rokovaní o mierovom pláne medzi špeciálnym vyslancom OSN Kofim Annanom s Damaskom.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem