EÚ vyzýva na nezávislé vyšetrenie tragických udaostí v ukrajinskej Odese

Brusel 3. mája (TASR) – EÚ dnes vyzvala na nezávislé vyšetrenie smrti najmenej 46 ľudí, ktorí zahynuli v piatok počas masovej bitky a následného požiaru v juhoukrajinskej Odese.

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová vo svojom vyhlásení vyjadrila ľútosť nad tragickými udalosťami, apelovala na ich dôkladné vyšetrenie a postavenie zodpovedných pred súd.

Kremeľ, ktorý má v blízkosti východných hraníc Ukrajiny sústredené tisíce vojakov a opakuje, že má právo nasadiť ich na obranu po rusky hovoriaceho obyvateľstva, z krviprelievania v Odese obvinil vládu v Kyjeve a jej západných podporovateľov.

Kyjev tvrdí, že násilnosti v Odese vyvolali cudzinci – demonštranti z Podnesterska, proruskej enklávy odtrhnutej od Moldavska, kde má Moskva vojenskú posádku.

Ashtonová v mene EÚ dôrazne vyzvala všetky zainteresované strany zachovať zdržanlivosť a nezneužiť udalosti v Odese na ďalšie šírenie nenávisti, separatizmu a vyvolávanie násilností. Podľa jej názoru "všetky politické sily teraz musia prevziať zodpovednosť a zapojiť sa do pokojného a inkluzívneho dialógu na hľadanie spôsobu, ako ukončiť krízu v krajine".