EÚ vyzýva Španielsko na primerané kontroly na hraniciach s Gibraltárom

Brusel 6. augusta (TASR) – Európska komisia v pondelok upozornila Španielsko, že môže zavádzať hraničné kontroly na hraniciach s britským územím Gibraltáru, ale v primeranej miere.

Španielsky minister zahraničných vecí José Manuel García-Margallo v nedeľu uviedol, že uvažuje o zavedení nových ciel pre automobily prechádzajúce cez túto hranicu. Vybraté poplatky podľa jeho slov môžu byť vnímané ako kompenzácie pre španielskych rybárov, ktorí boli postihnutí jednostranným rozhodnutím Gibraltáru vytvoriť umelý útes okolo svojho územia na ochranu rýb, kde španielski rybári nemajú prístup.

Zdôvodnenie Gibraltáru je také, že vytvorenie umelého útesu povedie k zvýšeniu počtu rýb, pri výlove ktorých španielska strana porušuje pravidlá uznávané Britániou.

Šéf španielskej diplomacie okrem toho naznačil, že Madrid v rakcii na opatrenia Gibraltáru uvažuje aj o ďalších možných krokoch, napríklad o zvýšených daňových kontrolách voči obyvateľom Gibraltáru s majetkom v Španielsku, o uzavretí španielskeho vzdušného priestoru pre lety smerujúce na tento skalnatý výbežok patriaci Británii a o prinútení tamojších internetových hazardných herných spoločností, aby fungovali podľa španielskeho práva.

Zakrátko po začatí prác na budovaní umelého útesu španielske orgány zvýšili počet hraničných kontrol na španielsko-gibraltárskej hranici, čo viedlo k niekoľkohodinovým dopravným zápcham.

Gibraltár vzápätí nato podal sťažnosť na Európsku komisiu, pre zvýšené hraničné kontroly zo strany Španielska. Hovorca EK v tejto súvislosti vyzval španielske úrady na primeranosť hraničných kontrol v pohraničí s Gibraltárom.

Územie Gibraltáru, ktoré odstúpilo Španielsko Británii po podpísaní Utrechtskej dohody z roku 1713, je pravidelným zdrojom napätia medzi Madridom a Londýnom.