Z niektorých štátov Karibiku a Tichomoria nebude treba na Slovensko víza

Bratislava 12. mája (TASR) – Na vstup do Európskej únie (EÚ) občania 16 mikroštátov v Karibiku a Tichomorí už nebudú musieť žiadať o víza. Navrhuje to Európska komisia (EK), Slovensko nie je proti. Vyplýva to z predbežného stanoviska SR pre Pracovnú skupinu Rady EÚ – VISA.

EK tvrdí, že vízová povinnosť pre občanov Dominiky, Grenady, Svätej Lucie, Svätého Vincenta a Grenadín, ako aj Trinidadu a Tobaga už nemá opodstatnenie, pretože tieto karibské krajiny nepredstavujú žiadne riziko z hľadiska nelegálneho prisťahovalectva, verejného poriadku a bezpečnosti členských štátov EÚ. Komisia v návrhu nariadenia Európskeho parlamentu (EP) a Rady EÚ pripomína, že ide o krajiny s rozvinutou demokraciou, ktoré majú dobrý životný štandard a stabilné a rastúce hospodárstvo.

Kladne sa stavia aj k tichomorským štátom Kiribati, Marshallove ostrovy, Mikronézia, Nauru, Palau, Samoa, Šalamúnove ostrovy, Tonga, Tuvalu, Východný Timor a Vanuatu s tým, že nedávne štatistiky ukázali, že žiadna z týchto krajín nie je zdrojom nelegálnej migrácie do EÚ. "Uvedené mikroštáty, ktoré EK navrhuje presunúť na bezvízový zoznam, nepredstavujú v súčasnosti žiadne riziko nelegálnej migrácie pre SR," uvádza sa v predbežnom stanovisku Slovenska.

Komisia v návrhu argumentuje aj obmedzeným zastúpením členských štátov EÚ v regiónoch. Občania spomínaných mikroštátov musia pri žiadosti o schengenské víza cestovať, čo ich stojí nemalé peniaze. V Trinidade a Tobagu sú v súčasnosti všetci občania štátov EÚ oslobodení od vízovej povinnosti, no občania Slovenska, Slovinska, ČR, Poľska, Bulharska, Rumunska, Maďarska, Litvy, Lotyšska a Estónska iba na jeden mesiac. Z návrhu nariadenia EP a Rady EÚ vyplýva, že po uzatvorení dohody o zrušení vízovej povinnosti medzi týmito krajina a EÚ by sa to mohlo zmeniť.

pec jak