Za neúčasť na Barrosovom prejave hrozia poslancom EP finančné postihy

Brusel/Štrasburg 6. septembra (TASR) – Poslancom Európskeho parlamentu môžu hroziť finančné postihy, ak v utorok nebudú prítomní v štrasburskej sále EP počas príhovoru predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa.

Kým absencia na hlasovaniach sa už dlhší čas trestá siahaním na financie, bude to vôbec prvýkrát, čo EP pristúpi k podobnému kroku pokutovania neúčasti na rozprave.

Šéf exekutívy má v utorok dopoludnia predniesť správu o stave únie, ktorá sa má týkať všetkých aspektov od nástupu nového kabinetu vo februári tohto roka; po nej bude nasledovať diskusia o smerovaní únie.

Konferencia šéfov poslaneckých klubov vo štvrtok rozhodla, že pokiaľ sa poslanci počas Barrosovho prejavu nebudú prezentovať, strhnú im z denného platu za účasť na hlasovaní a rozpravách určitú finančnú čiastku. Jej výška zatiaľ nie je známa, ale ešte pred utorňajším ránom by o nej mali definitívne rozhodnúť predseda EP Jerzy Buzek spolu so štrnástkou podpredsedov EP.

"Nedokážem tomu uveriť, je to celé absurdné. Vari prvý apríl prišiel trochu skôr, než sme očakávali," rozhorčovala sa na otázku internetových novín EUobserver britská liberálna poslankyňa Sarah Ludfordová, ktorá plánuje na znak "detského" protestu celú Barrosovu správu odsledovať cez videoprenos z vlastnej kancelárie.

Európska komisia odmieta byť do tejto problematiky vtiahnutá, dúfa však v najvyššiu možnú účasť počas čítania správy a debaty, keďže údajne ide o dôležitý medzník. Riešenie stavu únie na pravidelnej báze na pôde EP zavádza Lisabonská zmluva.

"EK sa nemieša do interných regúl EP. Vzhľadom na dôležitosť situácie v únii však očakávame čo najvyššiu účasť," reagovala hovorkyňa Barrosa Pia Ahrenkilde Hansenová.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem