EÚ zablahoželala Južnému Sudánu k prvému výročiu nezávislosti

Brusel 9. júla (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová a eurokomisár pre rozvoj Andris Piebalgs dnes v spoločnom stanovisku v mene Európskej komisie (EK) zablahoželali Južnému Sudánu k prvému výročiu nezávislosti, ktoré si táto krajina pripomína 9. júla.

Obaja europolitici uviedli, že Európska únia si je vedomá, že za posledných dvanásť mesiacov Južný Sudán ťažko pracoval na zaistení stability a bezpečnosti v krajine. EÚ preto podporuje juhosudánsku vládu v jej úsilí prekonať ťažkosti, ktorým musí čeliť pri zrode štátu.

Ashtonová a Piebalgs vládu v Džube uistili, že EÚ bude podporovať novovzniknutý štát a jeho obyvateľov prostredníctvom viacerých rozvojových podporných programov.

"V tento deň, presne pred rokom som išla do Džuby, aby som sa pripojila k ľuďom Južného Sudánu oslavujúcim nezávislosť ich krajiny a aby som privítala najnovší štát na svete do medzinárodnej komunity národov. Dnes mám tú radosť zablahoželať Južnému Sudánu k prvému výročiu jeho nezávislosti," uviedla Ashtonová.

Podpredsedníčka EK zároveň uviedla, že mierový rozvoj tohto štátu bude možný iba po tom, keď Sudán a Južný Sudán budú žiť bok po boku ako dobrí susedia a navzájom rešpektovať svoju suverenitu. Ashtonová pripomenula, že EÚ trvá na nepodmienenom uplatnení rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN číslo 2046 požadujúcej okamžitý pokoj zbraní a mierové urovnanie sporov, ktoré pretrvávajú aj po odtrhnutí Južného Sudánu od Sudánu.

Eurokomisár pre rozvoj pripomenul, že už dvakrát navštívil novovzniknutý štát, keď s prezidentom Salvom Kiirom rokoval o priamej účasti EÚ na podporných finančných programoch pre túto krajinu. EÚ pre projekty v Južnom Sudáne najskôr vynaložila sumu 200 miliónov eur. V decembri 2011 na Medzinárodnej konferencii donorov pre Južný Sudán EÚ odobrila ďalších 80 miliónov eur na projekty pre zlepšenie vidieckej infraštruktúry, spravovania vodných zdrojov, zvýšenia produktivity a ľahšieho prístupu občanov k službám a pozemkom.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh