EÚ zablokuje zmluvu Maďarska s Ruskom o dodávke paliva pre nové bloky v Paksi

Budapešť 12. marca (TASR) – Európska komisia (EK) neschváli maďarsko-ruskú zmluvu, ktorá zabezpečí ruskej spoločnosti Rosatom monopol pri dodávke jadrového paliva pre budúce nové dva bloky atómovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi. Pre internetové vydanie maďarského denníka Népszabadság to dnes potvrdil europoslanec Benedek Jávor zo strany Dialóg pre Maďarsko (PM).

Podľa jeho slov k príslušnej časti maďarsko-ruskej zmluvy sa už negatívne vyjadrila agentúra Európske spoločenstvo pre atómovú energiu (Euratom), ktorá pracuje pod dohľadom Európskej komisie. Dva nezávislé zdroje z EK Jávorovi potvrdili, že bez zvolenia Euratomu nebude zmluva platná.

Britský ekonomický denník Finanical Times dnes večer išiel ešte ďalej, keď odvolávajúc sa na nemenované zdroje konštatoval, že Brusel pozastaví realizáciu 12-miliardovej maďarsko-ruskej zmluvy o rozšírení elektrárne.

Dohodu o spolupráci pri mierovom využití jadrovej energie medzi Maďarskom a Ruskou federáciou podpísali 14. januára 2014 pri Moskve na pôde prezidentskej rezidencie Novo-Ogariovo za účasti maďarského premiéra Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Rusko v zmysle zmluvy poskytne Maďarsku na výstavbu dvoch nových blokov elektrárne úver 12 miliárd eur.

Poslanci maďarského parlamentu schválili dohodu 6. februára. Prezident János Áder príslušný zákon podpísal 10. februára. Voči dohode ostro protestovali opozičné strany okrem ultrapravicového Jobbiku.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) gon