EÚ začala konzultácie o sankciách voči Chorvátsku kvôli európskemu zatykaču

Brusel 18. septembra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes začala konzultácie o možnom právnom postihu Chorvátska, ak krajina nebude dodržiavať pravidlá európskeho zatýkacieho rozkazu.

V zmysle Článku 39 o pristúpení Chorvátska do EÚ to znamená aktiváciu klauzuly, ktorá predvída prijatie sankcií, ak Záhreb neurýchli zmeny sporného zákona o vydávaní podozrivých osôb.

Komisárka EÚ pre spravodlivosť Viviane Redingová, spoločne s predsedom EK Josém Manuelom Barrosom a eurokomisárom pre rozširovanie a susedskú politiku Štefanom Fülem, informovala kolégium komisárov o skutočnostiach, ktoré viedli Brusel k týmto krokom. Kolégium komisárov im vyjadrilo podporu.

Navrhované opatrenia zahŕňajú zvýšenú kontrolu chorvátskeho právneho systému a pozastavenie takzvaného schengenského nástroja, ktorý bol vytvorený na podporu Chorvátska pri implementácii legislatívy umožňujúcej vstup do schengenskej zóny.

Komisia na základe tohto rozhodnutia začala konzultácie s členskými štátmi o navrhovaných opatreniach voči Chorvátsku. Členské štáty majú desať pracovných dní na zaslanie vyjadrenia.

Tomuto kroku predchádzala séria varovaní EK a výmeny názorov s chorvátskymi úradmi. Dôvodom je prijatie kontroverznej novely zákona o zákaze vydávania stíhaných osôb do EÚ za zločiny spáchané pred viac ako desiatimi rokmi. Túto právnu normu parlament v Záhrebe prijal v júni, tri dni pred vstupom krajiny do EÚ. Chorvátsky zákon je v rozpore s princípmi európskeho zatykača.

Komisia požaduje rýchlu a bezpodmienečnú úpravu chorvátskych právnych predpisov týkajúcich sa európskeho zatykača, čiže zosúladenie tohto zákona s celoeurópskou legislatívou. K tomu sa ináč chorvátske orgány zaviazali počas prístupových rokovaní.

Chorvátsko oznámilo Bruselu, že úprava sporného zákona podľa požiadaviek EÚ bude platiť až od 15. júla 2014, podľa predstaviteľov EÚ je však takéto oneskorenie právnej nápravy neodôvodnené.

Obmedzenie európskeho zatykača je podľa EK jasným a závažným porušením práva EÚ. Zároveň to znemožňuje ostatným členským krajinám EÚ žiadať o vydanie vojnových zločincov žijúcich na území Chorvátska. Chorvátske úrady potvrdili, že do 6. septembra 2013 štát na základe európskeho zatykača dostal 121 žiadostí na vydanie osôb žijúcich na území krajiny. Z toho bolo 23 žiadostí pre trestné činy spáchané pred 7. augustom 2002.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab