EÚ začala zavádzať opatrenia na zmiernenie obmedzení tekutín v leteckej doprave

Brusel 30. januára (TASR) – Cestujúci v leteckej doprave v priestore Európskej únie sa oddnes už nemusia obávať, že im na letisku zhabú tekutiny zakúpené v bezcolnej zóne mimo letísk EÚ. Ide o jedno z prvých opatrení Európskej komisie zameraných na celkové zrušenie doterajších obmedzení na letiskách.

Hovorkyňa EK Helen Kearnsová novinárov upozornila na to, že vplyv dnešného opatrenia bude pozorne hodnotený, čo má pomôcť vydláždiť cestu pre ďalšie zrušenia obmedzení týkajúce sa hlavne tekutín, ktoré si pasažieri berú do príručnej batožiny.

"Toto by malo viesť k úplnému zrušeniu obmedzení týkajúcich sa tekutín v roku 2016," spresnila Kearnsová.

Od piatku 31. januára letiská v priestore EÚ už povolia pasažierom, aby do svojej príručnej batožiny zahrnuli aj predmety bez colných poplatkov, ako napríklad alkohol alebo voňavky, bez ohľadu na to, na ktorom letisku vo svete boli zakúpené. Avšak tieto položky musia zostať vo svojom uzavretom obale.

Doteraz boli povolené iba tekutiny do 100 mililitrov zakúpené v bezcolných obchodoch krajín EÚ, čo robilo veľké problémy najmä pri transfere cestujúcich z krajín mimo európskeho spoločenstva.

Pôvodne mali byť tieto sprísnené pravidlá zrušené už v roku 2011, avšak niekoľko členských krajín EÚ sa proti tomu ohradilo a svoj postoj zdôvodnilo tým, že potrebujú viac času na prípravu nových technických zariadení a skenerov na letiskách.

Reštrikcie na letiskách EÚ boli zavedené v roku 2006 po tom, ako britská polícia odhalila prípravu teroristického útoku, pri ktorom páchatelia plánovali použiť výbušniny na palube lietadla vyrobené s pomocou tekutých zložiek.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon