Začalo sa ďalšie kolo zmierovacích rokovaní medzi Srbskom a Kosovom

Brusel 24. júla (TASR) – V Bruseli sa dnes popoludní začalo v poradí už 14. kolo trojstranných rokovaní medzi Srbskom a Kosovom pod dohľadom vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej.

Srbský premiér Ivica Dačič a kosovský premiér Hashim Thaci majú na programe diskusie o implementácii dohody o normalizácii vzťahov v rezorte telekomunikácií a energetickej infraštruktúry.

Dnešné stretnutie podľa Ashtonovej preverí, aký pokrok sa medzi oboma stranami už dosiahol, a na čo sa bude potrebné zamerať v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch.

Obaja premiéri majú hovoriť aj o miestnych voľbách v Kosove, ktoré sú naplánované na 3. novembra. Thaci po príchode do Bruselu uvítal pozíciu Belehradu, podľa ktorej by sa Srbi žijúci na severe Kosova mali zúčastniť volieb do miestnych samospráv. V tejto súvislosti zdôraznil, že jeho vláda splní všetky právne a ústavné predpoklady k tomu, aby kosovskí Srbi mohli pristúpiť k volebným urnám.

Kosovskosrbskí predstavitelia už oznámili, že sa chystajú bojkotovať nadchádzajúce lokálne voľby, čo by narušilo celú stratégiu zmierenia medzi oboma krajinami, podporovanú a ostro sledovanú Bruselom. Bojkot hlasovania hrozí aj napriek ubezpečeniam kosovskej vlády, že tamojší Srbi budú mať širokú samosprávu.

Thaci zároveň dodal, že vláda v Prištine už dokončila prípravu zákona o amnestii, ktorý má zásadný význam pre implementáciu aprílovej dohody z Bruselu o urovnaní vzťahov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc