Začiatok summitu EÚ odložili pre sneženie

Brusel 11. februára (TASR) – Silné sneženie v Bruseli si dnes vynútilo odloženie začiatku mimoriadneho summitu lídrov Európskej únie, ktorého hlavnou témou je finančná kríza v Grécku a ďalších krajinách eurozóny.

Summit sa po intenzívnych snehových zrážkach v priebehu stredy a dnešného dopoludnia začne o 12.00 h namiesto 10.30 h, oznámili predstavitelia EÚ.

Na neformálnom summite EÚ by sa malo začať diskutovať tiež o novej ekonomickej stratégii únie do roku 2020, ako aj o klimatických zmenách a pomoci zemetrasením zasiahnutému Haiti.

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová pred summitom obhajovala doterajšiu pomoc únie po ničivom zemetrasení na Haiti. "Máme všetky dôvody byť hrdí na naše konanie," vyhlásila. "Reagovali sme rýchlo a primerane: Niekoľko hodín po pohrome sme dali do pochodu prvé pomocné tímy. A EÚ je teraz najdôležitejším darcom peňazí pre Haiti."

Podľa diplomatov bola Ashtonová v uplynulých týždňoch opakovane terčom kritiky za to, že dostatočne skoro sama necestovala na Haiti. "Som presvedčená, že bolo správne najskôr veci zariadiť a koordinovať pomoc. To na mieste (zemetrasenia) zachránilo ľudské životy," povedala britská politička.

Pri zemetrasení na Haiti zahynulo podľa oficiálnych údajov 217.000 ľudí. Ashtonová informovala, že EÚ vyhovie žiadosti haitskej vlády o núdzové ubytovanie. Do ostrovnej krajiny by mali byť poslané predovšetkým stany a ďalšie prechodné prístrešia z vojenských zásob 27 členských štátov únie.

Zdroj: Reuters, DPA

1 3 gon žab