Zahraničný obchod eurozóny skončil v januári s prebykom 0,9 miliardy eur

Luxemburg 18. marca (TASR) – Obchodná bilancia eurozóny skončila v januári s prebytkom po deficite v rovnakom období vlani. Prebytok však bol výrazne pod očakávaniami expertov. Informovali o tom agentúra RTTNews a európsky štatistický úrad Eurostat.

Bilancia zahraničného obchodu eurozóny skončila v januári na neupravenej báze s aktívnym saldom 0,9 miliardy eur po schodku 5,4 miliardy eur v rovnakom mesiaci roka 2013, uviedol vo svojom prvom odhade Eurostat. Ekonómovia počítali s prebytkom až 13,9 miliardy eur. V decembri 2013 dosiahol prebytok obchodnej bilancie menovej únie 13,8 miliardy eur.

Hodnota exportu tovarov z eurozóny v januári medziročne vzrástla o 1 % na 147,7 miliardy eur a hodnota importu klesla o 3 % na 146,8 miliardy eur.

Bilancia zahraničného obchodu celej Európskej únie (EÚ) zaznamenala v januári schodok 13 miliárd eur po deficite 17,7 miliardy eur v rovnakom období vlani. Na porovnanie, v decembri 2013 skončil zahraničný obchod EÚ s prebytkom 8,1 miliardy eur. Vývoz mimo krajín EÚ klesol v januári medziročne o 1 % a dovoz o 3 %.