EÚ žaluje Argentínu vo WTO za sprísnené dovozné prirážky

Brusel 6. decembra (TASR) – Európska únia (EÚ) dnes požiadala Svetovú obchodnú organizáciu (WTO), aby rozhodla, či rozhodnutie Argentíny o obmedzení dovozov tovarov z EÚ nie je nezákonné. EÚ má v tomto spore podporu zo strany USA a Japonska.

Rozhodnutie Argentíny sprísniť dovozné prirážky na dovážané tovary rozhnevalo jej hlavných obchodných partnerov, ktorými sú Európska únia, Spojené štáty, Japonsko a Mexiko. Tie tvrdia, že argentínske sprísnenie dovozných pravidiel diskriminuje zahraničných obchodných partnerov.

"Argentínske dovozné obmedzenia pošliapavajú pravidlá medzinárodného obchodu a škodia celkovému vývozu EÚ," uviedol v tomto kontexte eurokomisár pre obchod Karel De Gucht. A upozornil, že dnešné rozhodnutie EÚ obrátiť sa na WTO je posledným krokom, ako prinútiť argentínsku vládu, aby zrušila svoje rozhodnutie.

EÚ najväčšie škody zaznamenáva pri vývoze luxusných áut, mobilných telefónov, odevov a potravín do Argentíny. Európska komisia (EK) upozornila, že od sprísnenia dovozných pravidiel začiatkom tohto roka zaznamenáva problémy pri väčšine exportov do Argentíny. Zatiaľ celkové škody nemožno vyčísliť, vlaňajší obchodný obrat s Argentínou však dosiahol hodnotu 8,3 miliardy eur.

Obchodné vzťahy medzi EÚ a Argentínou sa ešte viac zhoršili potom, ako argentínska prezidentka Cristina Fernandezová v apríli tohto roka rozhodla o znárodnení ropnej spoločnosti YPF, ktorej väčšinovým akcionárom je španielsky koncern Repsol. Doterajšie pokusy o pokojné vyriešenie uvedeného sporu zlyhali.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)