EÚ žaluje Britániu za diskriminačné vyplácanie sociálnych dávok

Brusel 30. mája (TASR) – Európska komisia (EK) dnes uviedla, že dáva podnet na súd voči Británii kvôli diskriminačnému spôsobu, akým britská vláda pristupuje k sociálnym dávkam voči občanom z iných štátov únie.

Predstavitelia európskej exekutívy už v roku 2011 požiadali Britániu aby ukončila "nekalé praktiky" pri poskytovaní sociálnych dávok pre občanov iných členských krajín EÚ, ktorí žijú na území Spojeného kráľovstva.

Londýn podmieňuje prístup k sociálnym dávkam pre nebritských občanov absolvovaním takzvaných testov na právo na pobyt. Až potom sa môžu tešiť viacerým sociálnym výhodám ako sú dávky v nezamestnanosti.

Konzervatívna vláda premiéra Davida Camerona, ktorá sa snaží znížiť deficit verejných financií a čelí kritike verejnosti kvôli narastajúcemu počtu imigrantov, sa však rozhodla ponechať v platnosti sporné testy práva na pobyt. V spoločnosti silnejú hlasy, že prisťahovalci z iných krajín EÚ zneužívajú britský sociálny systém.

Podľa Európskej komisie je však takýto postoj diskriminačný voči ostatným občanom EÚ, ktorí nemôžu naplno využívať možnosti otvoreného trhu a tiež slobodu pohybu a služieb.

Podľa práva EÚ sa uvedené sociálne dávky musia priznať osobám z iných členských štátov EÚ pod podmienkou, že miesto ich obvyklého pobytu je v Spojenom kráľovstve. Členské štáty jednohlasne potvrdili túto podmienku a kritériá určovania obvyklého pobytu na úrovni EÚ v rámci aktualizácie pravidiel koordinácie sociálneho zabezpečenia v EÚ v roku 2009.

Komisia sa domnieva, že tieto kritériá ustanovené právom EÚ sú dostatočne prísne.

Podľa názoru EK sa Londýn týmito kritériami neriadi a preto komisia predkladá Súdnemu dvoru EÚ v Luxemburgu návrh na začatie konania proti Spojenému kráľovstvu za nesprávne uplatňovanie právnych predpisov EÚ o sociálnom zabezpečení.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc