EÚ zatiaľ Srbsko neodmení

Veľvyslanci na stretnutí zvážili situáciu a došli k záveru, že neexistujú nové argumenty v prospech rozhodnutia o aktivovaní časti Stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA) týkajúcej sa obchodu. Informovalo o tom Francúzske predsedníctvo. Hoci bola skupina krajín ako Cyprus, Rumunsko, Slovensko, Taliansko, Španielsko a Slovinsko za to, aby sa implementácia dohody začala okamžite, iné krajiny, predovšetkým Holandsko s tým nesúhlasia.

Podľa nich treba pred ratifikovaním SAA počkať na správu hlavného žalobcu Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu, Serge Brammertza. V nej by mal jasne uviesť, či Sbsko naozaj plne spolupracuje s ICTY. Švédsky minister zahraničia Carl Bildt, vyhlásil, že sa tak stane až po tom, čo Srbsko vydá aj Ratka Mladiča. Na druhej strane ale dodal, že odmietavý postoj Srbska voči misii EULEX v Kosove, nebude mať vplyv na to, či krajina dostane štatút kandidátskej krajiny.

Jedna z podmienok – vydanie Karadžiča do Haagu bola splnená dnes skoro ráno, kedy lietadlo s Karadžičom pristálo v holandskom Rotterdame, odkiaľ ho previezli do detenčného zariadenia Medzinárodného trestného tribunálu. Karadžiča prišlo včera v Belehrade podporiť na demonštráciu proti jeho zatknutiu 11 tisíc ľudí, čo bolo menej než niekoľko desaťtisíc, ako organizátori očakávali. Protesty sa nezaobišli bez hádzania kameňov na policatov a použitia slzného plynu.

Jeden z novovymenovaných ministrov srbskej vlády, líder Socialistickej strany Srbska Ivica Dačič, povedal denníku Press, že tajná služba doteraz chránila Karadžiča a teraz sa ho rozhodla vydať. Iný belehradský denník Blic s odvolaním sa na “expertov” zase napísal, že rovnaká sieť ľudí, ktorá pomáhala skrývať Karadžiča ešte stále pomáha Ratkovi Mladičovi.