EÚ zdôrazní svoj boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí

Brusel 30. júna (TASR) – Rokovania medzi Európskym parlamentom, Radou EÚ a Európskou komisiou majú za výsledok prijatie dohody o direktíve, ktorá je zameraná na boj proti sexuálnemu násiliu, sexuálnemu zneužívaniu detí a proti detskej pornografii. Vyhlásila to dnes Cecilia Malmströmová, komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti.

"Vítam túto dohodu, ktorá jasne potvrdzuje záväzky EÚ bojovať proti sexuálnemu násiliu na deťoch a ich sexuálnemu zneužívaniu. Našou snahou je predísť akýmkoľvek možnostiam, ktoré by k tomu viedli, k ochrane obetí a potrestaniu vinníkov zodpovedných za tieto ohavné zločiny," vyhlásila eurokomisárka Malmströmová. Podľa jej slov reakcia EÚ na takéto prípady nemôže byť nikdy dosť rozhodná a dosť tvrdá a všetko čo únia môže urobiť v záujme zneužívaných a týraných detí, tak to aj musí urobiť.

Dohodnutý text direktívy je kompromisom medzi troma inštitúciami EÚ. Samotnú direktívu navrhla Európska komisia v marci 2010. Pred tým, ako direktíva vstúpi do platnosti, bude ešte o nej hlasovať Európsky parlament, pričom sa očakáva, že europoslanci nebudú mať voči textu nijaké výhrady.

"Verím, že sa podarí túto direktívu čo najskôr uviesť do platnosti, čo nám poskytne spoločný rámec na boj proti týmto hrozným zločinom," uviedla komisárka Malmströmová.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh