EÚ žiada ukončenie násilia v Albánsku

Brusel 24. januára (TASR) – Európska únia dnes vyzvala na ukončenie násilností v Albánsku, kde počas piatkových protivládnych demonštrácií prišli o život traja ľudia.

Podľa hovorkyne Európskej komisie by mali vedúce politické osobnosti v Albánsku preukázať politickú zodpovednosť. "Zopakovaniu udalostí z piatka sa musí zabrániť," dodala.

Brusel v princípe podporuje zámer prešetriť udalosti, ktoré sa odohrali v uliciach hlavného mesta Tirana. Nie je však úlohou EÚ posúdiť, kto je za ne zodpovedný, citovala agentúra DPA.

Konzervatívna vláda a opoziční socialisti sa navzájom obviňovali zo zodpovednosti za obete zrážok medzi demonštrantami a políciou. Vyžiadali si tri obete a desiatky zranených.

Piatkovú demonštráciu proti vláde, obviňovanej z korupcie, zvolala Socialistická strana. Tisíce ľudí žiadali pred sídlom premiéra Saliho Berishu odstúpenie kabinetu a vyhlásenie predčasných volieb.

Počas nočných nepokojov protestujúci prevracali a zapaľovali policajné autá. Poriadkové sily na ich rozohnanie použili slzotvorný plyn, gumené projektily a vodné delo.

Dvoch mužov smrteľne postrelili do hrude a ďalší zomrel na zranenia hlavy.

3 zsl bar